حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی برای اولین بار در سال ۱۹۱۱ برای حمل مرسولات پستی مورد استفاده قرار گرفته است. ویژگی های انتقال سریع السیر حمل و نقل هوایی، آن را به عنوان گزینهء با ارزشی برای حمل کردن محموله های حساس نسبت به زمان، به اقصی نقاط دنیا، مطرح می نماید. واردات از طریق این نوع حمل همچنین مزیت داشتن سطح بالایی از امنیت نظیر کنترل فرودگاه بر نقل و انتقالات هوایی که بطور جدی مدیریت می شود را ارائه می دهد. حمل و نقل هوایی روشی است که در آن انسان و کالا با سرعت و امنیت بیشتری جا به جا می شوند و به صورت داخلی و خارجی نیز ارائه خدمات می کنند. اگر قصد دارید در سریع ترین زمان ممکن به مقصد برسید حمل و نقل هوایی مناسب ترین گزینه خواهد بود. توسعه حمل و نقل هوایی به عوامل مختلفی چون اجتماعی، اقتصادی و طبیعی بستگی دارد و حتی عوامل سیاسی، حقوقی و مقررات مالی نیز در آن تأثیر گذار هستند. تا اینجا با مقهوم با ارسال بار به روش هوایی آشنا شدید، در ادامه ای این مقاله با مفاهیم فریت بار و کارگو هوایی آشنا خواهید شد.

حمل و نقل هوایی، حمل بار هوایی، حمل هوایی، ارسال بار هوایی، حمل کالای هوایی، حمل و نقل هوایی کالا، شرکت حمل هوایی

گروه شرکت های حمل و نقل بین المللی نیلگون با توجه به اضطرار در حمل و نقل بین المللی برخی از کالاهای صادراتی و وارداتی به صورت فوری و آنی همچون کالاهای فاسد شدنی،کالاهای AOG و کالاهای دارویی با تکیه بر نیروی متخصص خود در زمینه حمل و نقل هوایی در فرودگاه ها و گمرکات مربوطه این زمینه را فراهم نموده تا صاحبان کالا با توجه به حجم و نوع کالای خود از خدمات حمل و نقل هوایی این مجموعه استفاده نمایند و با اطمینان کامل و در کوتاه ترین زمان ممکن هر نوع کالایی را به سراسر جهان ارسال نمایند .

با توجه به نوع روش حمل مورد نظر صاحبان کالا این مجموعه توانایی حمل کالاهای مورد نظر مشتریان خود را به صورت EXW,FOB,FCA از تمام نقاط جهان دارا می باشد .

حمل و نقل

تعریف حمل و نقل هوایی

حمل و نقل هوایی کالا یا کارگو هوایی (که محموله های تجاری هستند)، با هواپیماهای مخصوص مانند: هواپیماهای غول پیکر بلوگا یا آنتونف 225 از کشوری به کشور مقصد ارسال می شود. برای درک کامل حمل و نقل هوایی کالاهای تجاری، و حمل کالاهای مسافران باید با تفاوت دو مفهوم کارگو و فریت بار آشنا باشید.

تفاوت فریت بار و کارگو هوایی کالاها چیست؟

افرادی که قصد مهاجرت یا مسافرت طولانی مدت به کشور های دیگر را دارند، می توانند بارهای و لوازم مورد نیاز خود را با استفاده از شرکت های فریت و شرکت حمل هوایی به کشور مقصد بفرستند، در اصطلاح به این نوع بارها که ماهیت تجاری ندارند، و نوعی بار خصوصی می باشند، فریت بار گفته می شود. در نقطه مقابل کارگو در حمل و نقل هوایی به جابجایی کالاهای تجاری بین کشورهای مختلف گفته می شود، که توسط هواپیماهای اختصاصی منتقل می گردد. در نتیجه بارهایی که توسط تجار به شرکت های هواپیمایی جهت رساندن به کشور مقصد داده می شود، با بار فریت شده مسافران متفاوت است.

کالاهای خطرناک به اقلام و موادی گفته می شود، که سلامت هواپیما را به مخاطره می اندازد. حمل اینگونه اقلام با توجه به دستورالعملهای سازمان بین المللی هواپیمایی کشوری (ICAO) و انجمن شرکت های هواپیمایی (یاتا) می باشد. مواد و کالاهای خطرناک بایستی بر اساس شرایط و ضوابط خاص و بین المللی ، بسته بندی شده باشد و این بسته بندی می بایست با کیفیت بالا و با ساختار مطمئن و به منظور جلوگیری از نشط و تراوش در شرایط تغییرات دمایی و رطوبت، فشار و ارتعاش انجام گرفته باشد. هر بسته بایستی برچسب مناسب داشته، و دارای آرم شکلی مناسب باشد. و علایمی مانند شماره بین المللی برای مواد خطرناک UN number نیز داشته باشد. تجاری که درخواست حمل کالای خطرناک و DGR که شرکت های هواپیمایی در مبدا برای حمل انها امتناع خواهند کرد، بایستی به شیوه زیر اقدام کنند.

انجام تشریفات ترخیص کالاهای وارداتی و همچنین صدور کالا از کشور براساس قانون امور گمرکی و آئین نامه اجرائی آن منوط به تنظیم اظهار نامه گمرکی و تسلیم آن به گمرک می‌باشد. اظهار کننده موظف است اسناد لازم را از قبیل سیاهه خرید، گواهی مبدأ، اسناد بانکی و سایر مجوزهای مورد نیاز که مقررات و قوانین مربوطه تعیین نموده است به اظهارنامه منضم نماید. کلیه کالاهایی که با مجوز گمرکات کشور مبداء به خارج از کشور و یا بالعکس به وسیله هواپیما جابجا می گردد، صادرات و واردات هوایی اتلاق میگردد. حال در مورد صادرات و واردات کالاهای تجاری در عرصه بین المللی بیشتر بدانیم.

محمولات هوایی در تمامی مسیر هوایی بازای هر کیلو گرم تا سقف ۲۰ دلار از طرف شرکت های هواپیمایی عضو یاتا بیمه بوده و در صورت کافی نبودن سقف اعلام شده میبایست بیمه جداگانه متناسب با ارزش کالا خریداری گردد. لازم به یاد آوری است که پرداخت خسارت منوط به رعایت کامل استانداردهای لازم در بسته بندی کالا می باشد.

نکته بسیار مهم: لطفا هنگام تحویل کالا در مقصد نسبت به کنترل بسته بندی کالا و یا حتی محتویات داخلی بسته ها دقت نموده و در صورت بروز هرگونه مشکل نسبت به اعلام خسارت و تکمیل فرمهای مربوطه قبل از خروج کالا از فرودگاه مقصد اقدام نمایید

حمل هوایی سهمی عمده در توسعه اقتصادی کشورها دارد ، به نحوی که غالباً به عنوان یکی از شاخصهای رشد و توسعه مردم توجه قرار گیرد. شرکت کارکیاکارگو در زمینه حمل و نقل هوایی خدمات زیر را ارائه میدهد :

حمل صادراتی و وارداتی کالاها از طریق مسیرهای هوایی در سرتاسر جهان

جهت دریافت مشاوره در حوزه ی حمل و نقل هوایی از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

حمل هوایی کالا بر مبنای تحویل تا انبار صاحب کالا

جهت دریافت مشاوره در حوزه ی حمل و نقل هوایی از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

این شیوه حمل کالا بیشتر برای محمولات اورژانسی که با کمبود زمان روبرو هستند و یا ارزش کالایی آنها بسیار بالا است استفاده می شود. در حمل به روش هوایی حجم کالا نیز به مانند وزن آن محدودیت هایی دارد. در این روش حمل کانتینر های هوایی با اشکال مخصوص بدنه هواپیمای باربری تهیه شده اند و استفاده می شوند. ارزش فضا هر متر مکعب در هواپیما برابر ارزش ۱۶۰ کیلوگرم می باشد. بنابراین در صورتی که کالای شما یک لیتر باشد و ۱۶۰ کیلو وزن داشته باشد و یا بر عکس یک متر مکعب حجم داشته باشد و ۱ کیلو وزن در هر دوصورت کالای شما بر اساس یک مترمکعب با ۱۶۰ کیلوگرم نرخ گذاری می شود. روش نرخ دهی در کالای هوایی به واسطه تعدد محموه های خرد به صورت پلکانی می باشد. به عنوان مثال محمولات زیر ۴۰ کیلوگرم همگی ۴۰ کیلو در نظر گرفته خواهند شد.