حمل بار به عراق

همسایه غربی ما کشور عراق به علت تحریم های مداوم و مشکلات امنیتی از عدم رشد صنعتی و خدماتی رنج می برد به همین دلیل از کشور هایی محسوب میشود که نیازمند واردات کالا به صورت مستمر و همیشگی می باشد بنا بر این صادرات به عراق می تواند سود خوبی برای تجار ایرانی و خارجی در بر داشته باشد. صادرات و ترانزیت کالا از ایران به کشور عراق بالاترین حجم مبادلات را برای کشور عراق رقم می زند و ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین حمل بار به عراق ، حمل بار به اربیل و حمل بار به سلیمانیه را دارد. عراق کشوری است که طولانی ترین مرز خاکی را با کشورمان دارد به نحوی که از شمال غرب کشور تا مناطق جنوبی را دربر میگیرد و همین مسئله مهم ترین دلیل جذابیت حمل بار را برای تجار داخلی و خارجی فراهم مینماید.

در میان کشور های مختلف جهان که با عراق تجارت دارند نام کشور های چین – هند و ترکیه بیشتر از بقیه ی کشورها دیده میشود.

کشور عراق به دو بخش تقسیم میگردد:

بخش اول

حکومت مرکزی عراق که بخش اصلی کشور عراق را تشکیل میدهد.

بخش دوم

اقلیم کردستان می باشد که هر دو بخش مرزهای فراوانی با کشور ایران دارند.

در بخش اول بیشترین حمل بار به بغداد-بصره و کربلا صورت میگیرد که هرکدام به نوعی از مرزهای نزدیک به خود در ایران حمل میشود به طور مثال حمل بار به بصره عمدتا از مرز شلمچه که نزدیک ترین مرز آبی و خاکی به بصره است استفاده میشود البته تجار میتوانند حمل بار به بصره را از مرز مهران و چذابه نیز انجام دهند ولیکن بعد مسافتی آن ها نسبت به شلمچه بیشتر است به همین دلیل حمل بار به بصره از منطقه مرزی شلمچه جذاب تر میباشد.

بلعکس حمل بار به بغداد و حمل بار به کربلا از مرز مهران نزدیک تر و شرایط بهتری برای حمل دارد به همین دلیل تجار ایرانی و خارجی که قصد صادرات یا ترانزیت محمولات خود را به بغداد و کربلا دارند مرز مهران را انتخاب مینمایند.

اقلیم کردستان دارای مرزهای مشترک فراوان با ایران است که به قرار زیر میباشد:

حمل بار برای شهرهای سلیمانیه ، کلار و کرکوک از مرزهای زیر صورت میگیرد:

مرز باشماق

جهت حمل بار به عراق از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

مرز پرویزخان

جهت حمل بار به مرز پرویزخان از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

مرز خسروی

جهت حمل بار به مرز خسروی از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشید.

حمل بار به سلیمانیه عمدتا از شهر مریوان مرز باشماق برای بارهای خشک و سوخت صورت می پذیرد.

سلیمانیه یکی از شهرهای بزرگ و تجاری اقلیم کردستان است که طی چند دهه اخیر مناسبات تجاری بسیار گسترده ای را با ایران برقرار کرده است این مناسبات تجاری از دهه 70 و با تضعیف حکومت بعثی و قدرت گرفتن احزاب کرد در سلیمانیه شروع شده و در ادامه با اتفاقاتی همچون سقوط حکومت صدام حسین و تشکیل رسمی اقلیم کردستان به اوج خود رسیده است. طی سه دهه اخیر چندین بازارچه و مرز مبادلاتی جدید با محوریت گسترش تجارت با اقلیم کردستان و به ویژه شهر سلیمانیه راه اندازی شده اند که برخی از این مرزها مسافت ها را بسیار نزدیک کرده اند.

پایانه های مرزی عراق:

باشماق مریوان در استان کردستان یکی از مهم ترین مرزهای تجاری و مسافرتی غرب ایران با کردستان است. فاصله باشماق تا سلیمانیه 130کیلومتر به گفته منابع رسمی می باشد ولیکن نقشه های جدید گوگل 100کیلومتر نشان می دهد.  این ویژگی نزدیک بودن به شهر سلیمانیه یک موقعیت ممتاز به باشماق بخشیده است از این رو حمل بار به سلیمانیه از پر رونق ترین پایانه های تجاری استان کردستان (باشماق) بیشترین مبادله اقتصادی را در استان کردستان فراهم نموده است.

فاصله گمرک پرویزخان تا شهر سلیمانیه حدود 150 کیلومتر است هرچند این مسافت بیشتر از مرز باشماق است، ولیکن به دلیلی برخورداری از موقعیت جغرافیایی مناسب و دسترسی به راه های مبادلاتی و بزرگراهی سالهایت در جایگاه پر رونق ترین مرز تجاری ایران با اقلیم کردستان قراره گرفته است.

فاصله پرویزخان تا شهر سلیمانیه حدود 2 ساعت است از این رو حمل بار به سلیمانیه از مرز پرویزخان حجم زیادی از مبادلات را برخود اختصاص داده است.

حمل بار به اربیل عراق

یکی دیگر از شهرهای مهم عراق که مرکز اقلیم کردستان میباشد شهر اربیل است. حمل بار به اربیل عمدتا از مرز تمرچین (پیرانشهر) به اربیل صورت میگیرد.هم اکنون بین اربیل عراق و مرز حاج عمران 175کیلومتر فاصله است که با توجه به زیرساخت ها و احداث تونل ها به 55 کیلومتر تقلیل میابد.

حمل بار به اربیل از دیگر گمرکات کردستان مانند مریوان – مرز پرویزخان و دیگر مرزهای کردستان نیز صورت می پذیرد که بنا به درخواست صاحبان کالا مسیر انتخاب میگردد.

سخن پایانی

نیلگون گروپ با برخورداری از سالها تجربه در حوزه عرصه حمل بار به عراق به صورت حمل محمولات صادراتی و واردات و ترانزیت به کشور عراق آماده ارائه سرویس های مطلوب و مورد نیاز به تجار و بازرگانان که قصد ارسال بار به کشور عراق را دارند می باشد.

لازم به ذکر است دفاتر و نمایندگی های این شرکت در مرزهای مریوان ، مهران ، سومار ، پرویزخان ، خسروی و شلمچه به صورت شبانه روزی آماده سرویس دهی و حمل بار به عراق ، حمل بار به اربیل ، حمل بار به سلیمانیه ، حمل بار به کربلا ، حمل بار به بصره ، حمل بار به بغداد و کلیه شهرهای عراق می باشد.