حمل و نقل ریلی

حمل و نقل ریلی برای انتقال محموله از طریق شبکه راه آهن و ایستگاه ها است. استفاده از حمل و نقل به صوردت ریلی یک روش مؤثر برای حمل و نقل کالا است. این نوع انتقال معمولاً در مقایسه با حمل و نقل با کامیون یک شکل سریعتر از حمل و نقل زمینی است که این نوع از جا به جایی کالا توسط شرکتهای حمل و نقل ریلی انجام می شود. یک قطار باری نیز قادر به حمل بار بسیار بیشتر از یک دستگاه کامیون است. این امر مزیت قابل توجهی از حمل و نقل را ایجاد می کند ، زیرا در مقیاس بزرگتر هزینه های حمل و نقل کاهش می یابد ، زیرا نیروی انسانی و انرژی کمتری برای حمل و نقل همان مقدار بار وجود دارد. واگن های مختلفی در پشت یک لوکوموتیو جمع می شوند که مستقیم یا بخشی از آن به مقصد نهایی می روند. حمل و نقل ریلی چه داخلی و چه بین المللی به وسیله کوریدورهای حمل و نقل جا به جا میشوند که مخصوص جا به جایی بار هستند و مسافر جا به جا نمیکنند. در ادامه این مقاله با انواع واگن های باری از جمله واگن مسطح ، واگن مسقف ، واگن‌ لبه بلند ، واگن لبه کوتاه ، واگن مخزن ، واگن یخچالی آشنا خواهید شد.

حمل و نقل ریلی ، شرکتهای حمل و نقل ریلی بار ، شرکتهای حمل و نقل ریلی ، شرکت حمل و نقل ریلی ، واگن لبه کوتاه ، واگن لبه بلند ، واگن مخزن ، واگن مسطح ، واگن یخچالی ، واگن مسقف

گروه شرکت های حمل و نقل بین المللی نیلگون با توجه به این امر که حمل و نقل ریلی در حوزه حمل کالا جایگاه ویژه ایی را به خود اختصاص داده است و همان گونه که مشخص گردید با بسته شدن مرزهای خاکی کشور به دلایل مختلف از جمله شیوه بیماری، تنها مسیر ارتباطی حمل ریلی است که بیشترین نقش را در جا به جایی کالا ایفا می کند و این امر را ثابت نموده است که هر گاه در حمل جاده ایی دچار مشکل و شرایط ویژه ایی گردیم حمل و نقل ریلی تنها راه ارسال کالا به صورت حمل زمینی می باشد و از این رو افتخار آن را داریم تا کالاهای صادراتی و وارداتی صاحبان کالا را توسط واگن مسطح ، واگن مسقف ، واگن‌ لبه بلند ، واگن لبه کوتاه ، واگن مخزن ، واگن یخچالی و واگنهای مخصوص حمل کانی های فلزی حمل و مشتریان خود را با حداقل هزینه و حداکثر سرعت یاری نماییم.

خدمات ریلی به آسیای میانه

مسیرهای سرخس، لطف آباد، اینچه برون، مسیرهای ترکیبی دریایی خزر به آسیای میانه و بالعکس

جهت دریافت مشاوره در حوزه حمل و نقل ریلی از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشد.

خدمات ریلی به روسیه ، گرجستان و اروپای شرقی

مسیر ریلی آستارا به آذربایجان، گرجستان، روسیه و اروپای شرقی و بالعکس

جهت دریافت مشاوره در حوزه حمل و نقل ریلی از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشد.

خدمات ریلی به ترکیه

مسیر ریلی و ترکیبی تهران، تبریز، سهلان، جلفا به ترکیه و همچنین ترکیبی دریایی از ترکیه به کلیه بنادر و شهرهای مهم جهان

جهت دریافت مشاوره در حوزه حمل و نقل ریلی از طریق راه های ارتباطی با ما در تماس باشد.

حمل و نقل

بارنامه ریلی چیست؟

نحوه صادر شدن بارنامه ، اطلاعات درج شده در راه نامه ، نحوه ی صدور بارنامه الکترونیکی توشط شرکتهای حمل و نقل ریلی چگونه است؟

راه نامه راه آهن سندی است که توسط شرکت های راه آهن در ایستگاههای بارگیری ، صادر می شود و شرکت راه آهن طی این سند اعلام مینماید که کالای مندرج در راه نامه را تحویل گرفته و متقبل شده که آنرا در مقصد همانطور صحیح و سالم  تحویل بدهد . راه نامه راه آهن سندی غیر قابل معامله و انتقال است و بنابراین با پشت نویسی نمی توان آن را به دیگری انتقال داد .

ترازیت بین المللی از این طریق معمولا برای حجم بالای کالا استفاده می شود . اجناسی مانند چوب و آهن ، آرد ، نفت ، مواد اولیه کارخانجات و … از طریق ریلی توان خوبی برای حمل خواهند داشت.

اطلاعات لازم و درج شده در بارنامه راه آهن 

  • نام و آدرس فرستنده کالا

  • نام ایستگاه مبدا و مقصد کالا

  • نام و آدرس گیرنده کالا

  • تعیین نوع کالا و مشخصات آن از قبیل تعرفه , ابعاد و غیره

  • وزن کالا , تعداد بسته ها و مشخصات بسته بندی

  • شماره واگن

  • ذکر جزئیات مورد لزوم جهت گمرک

  • هزینه حمل کالا , معمولا بر اساس تعرفه راه آهن مربوطه می باشد که محاسبه آن بر مبنای وزن کالا , قیمت واحد , تعرفه مربوطه و نرخ تسعیر به اضافه هزینه های فرعی است که به دو صورت پیش کرایه و پس کرایه پرداخت می گردد.

انواع واگن های باری در که خدمات آنها توسط شرکتهای حمل و نقل ریلی ارائه می شوند به شرح زیر است:

واگن‌ مسطح
از این واگن‌ها برای حمل ماشین‌آلات و کالاهای سنگین که دارای طول زیادی هستند، استفاده می‌شود. کالاهایی نظیر میلگرد، قطعات آهنی و تیرآهن که با واگن‌های مسطح دو محوره، چهار محوره و یا شش محوره حمل می‌شوند.

واگن‌ مسقف
واگن مسقف به گونه‌ای طراحی شده‌اند که پس از قرارگیری کالاها، درب آن بسته و پلمپ شود. اینکار باعث می‌شود تا کالاها از هر گونه آسیبی به دور باشند. برخی از کالاهایی که در برابر نور خورشید، اکسیژن و رطوبت مقاوم نیستند از طریق این واگن‌ها جابجا می‌شوند. معمولا، این واگن‌ها به دو صورت دو محوره و چهار محوره ساخته می‌شوند.

واگن لبه کوتاه و واگن‌ لبه بلند
از واگن لبه کوتاه در حمل آهن‌آلات و مصالح ساختمانی و از واگن‌ لبه بلند در حمل مواد معدنی و کالاهای صنعتی استفاده می‌شود. این واگن‌ها توانایی حمل بارهای سنگین را داشته و در بسیاری از موارد چندین تن بار را با خود حمل می‌کنند.

واگن‌ مخزن
یکی دیگر از واگن‌هایی که در صنعت حمل و نقل ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، واگن‌ مخزن است. این واگن‌ها نیز مانند سایر واگن‌های دیگر در دو نوع دو محوره و چهار محوره ساخته می‌شوند. از این واگن‌ها در حمل سوخت و انواع مایعات استفاده می‌شود. بسیاری از تاجران برای حمل چنین کالاهایی با مشکلات متعددی روبرو می‌شوند که وجود واگن‌های مخزنی نگرانی آن‌ها را از بابت حمل کالاهای مایع برطرف کرده است. این کالاها در کمترین زمان ممکن به مقصد خواهند رسید.

واگن یخچالی
از دیگر واگن‌هایی که در انواع حمل ریلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، واگن یخچالی است که برای حمل انواع مواد فاسدشدنی نظیر لبنیات، گوشت، سبزیجات و غیره کاربرد دارند. این واگن‌ها دارای سیستم خنک‌کننده حرفه‌ای هستند و در طول سفر درجه حرارت یخچال به طور اتوماتیک تنظیم می‌شود.