مقررات مربوط به ورود و خروج کالا

ممنوعیت های کلی واردات و صادرات

براساس قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران ورود برخی کالاها و یا صدور آنها به طور کلی ممنوع است.

بعضی از کالاها عبارتنند از:

 1. مشروبات الکلی
 2. وسایل قمار
 3. اسلحه سرد و گرم و مواد محترقه و منفجره
 4. مواد مخدر
 5.  نشریات، تصاویر، فیلم، عکس و هر کالایی که مغایر شئونات مذهبی و ملی کشور باشد
 6.  هر نوع نوشته مخالف مذهب رسمی کشور و یا مخل نظم و عفت عمومی و شئون ملی
 7.  سایر کالاهایی که منع شرعی و قانونی دارند، و یا ورود و صدور آن به موجب جدول تعرفه گمرکی ممنوع شناخته شده است.
 8. کالاهایی که واردات آنها مطابق با تعرفه گمرکی یا تصویب ‌نامه ‌های متکی به قانون ممنوع شده است.
 9. واردات انواع اسلحه، فشنگ، باروت، گلوله، چاشنی و سایر مهمات جنگی، دینامیت، مواد محترقه و منفجره ممنوع است اما زیر نظر وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و با موافقت آنها امکان پذیر خواهد بود.
 10. واردات انواع دستگاه ‌های فرستنده و قطعات آنها ممنوع است اما با موافقت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای هر مورد امکان پذیر خواهد بود.
 11. واردات انواع مواد مخدر و روان‌گردان و همچنین پیش سازهای مربوط به آنها نیز ممنوع است اما با موافقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای هر مورد امکان پذیر خواهد بود.
 12. واردات انواع دستگاه مخصوص عکاسی و یا فیلم ‌برداری هوایی ممنوع است البته با موافقت وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و زیر نظر این نهاد امکان پذیر خواهد بود.
 13. واردات انواع کالاها با قابلیت کنترل و شنود اطلاعات چه با سیم و یا بدون ‌سیم و همچنین سیستم‌ های رمز کننده با کاربرد و اهداف جاسوسی ممنوع است اما در صورت موافقت وزارت اطلاعات برای هر مورد امکان پذیر خواهد بود.
 14. واردات انواع حامل‌های صوت و تصویر ضبط شده که مطابق با تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خلاف با شئونات اسلامی و ملی کشور باشند، ممنوع است.
 15. واردات انواع کتب، مجله، روزنامه و نظیر آنها که با تشخیص وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور بر خلاف شئونات اسلامی و ملی کشور باشند، ممنوع است.
 16. واردات محصولاتی که علامت و یا عباراتی مخالف با نظم عمومی، شئونات ملی، عفت عمومی و مذهب رسمی کشور دارد، ممنوع است.
 17. واردات اسکناس ‌های خارجی از جریان خارج شده، تمبر و برچسب هایی (باندرول) تقلبی و همچنین بلیت بخت‌آزمایی یا همان لاتاری ممنوع است.
 18. واردات کالاهایی که با هر مشخصه ای بر روی خود کالا نظیر نام و نشانی و یا در لفاف آنها سعی در ایجاد زمینه اغفال خریدار و مصرف‌کننده نسبت به سازنده، محل ساخت، خواص و یا مشخصات اصلی کالا دارند ممنوع است مگر اینکه موارد اغفال آن با تائید و نظارت گمرک برداشته شود.