آشنایی با سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای

به موجب قانون تغییر نام وزارت راه و ترابری مصوب تیرماه 1353، فعالیت های مرتبط با حمل و نقل کشور ابتدا به سازمان هماهنگی ترابری کشور محول شد و سپس در سال 1361 تحت عنوان معاونت حمل و نقل در ساختار وزارت راه و ترابری مطرح شد. از طرفی در سال 1367 به منظور بهربرداری، توسعه و نگهداری و همچنین احداث پایانه های عمومی و مجتمع های خدماتی- رفاهی بین راهی، تاسیس شرکت سهامی خاص پایانه های عمومی وسایل نقلیه باربری به تصویب رسید. پس از تشکیل این شرکت که ریاست مجمع آن با وزیر راه و ترابری بود، عملا از بخشی از امور جاری حمل و نقل عمومی برعهده این شرکت دولتی قرار گرفت. در سال 1373 براساس ماده یک مصوبه شورایعالی اداری با ادغام معاونت حمل و نقل وزارت راه و ترابری با وظایف و اختیارات شرکت سهامی خاص پایانه های عمومی وسایل نقلیه باربری، سازمان حمل و نقل و پایانه های کشور ایجاد شد. در آخرین تغییر تشکیلاتی در سال 1382، طی مصوبه شورایعالی اداری، تمتم وظایف، نیروی انسانی، تجهیزات، تعهدات و اعتبارات معاونت راهداری وزارت راه و ترابری حذف شد. همچنین براساس ماده 5 مصوبه شورایعالی اداری، وظایف و اداره امور دبیرخانه شورایعالی ترابری کشور از سازمان منفک به وزارت راه و ترابری منتقل شد و سپس نام سازمان به سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای تغییر یافت.

حمل و نقل جاده ای روشی از حمل و نقل است که از طریق جاده‌ها صورت می‌گیرد. حمل و نقل جاده ای به دو دسته کلی حمل بار و جابه‌جایی مسافر تقسیم می‌شود. در بسیاری از کشورهای دنیا، مجوزهای لازم، گواهینامه‌ها و قوانین فعالیت در دو بخش باربری و حمل مسافر، با هم متفاوت است.

حمل‌ونقل جاده‌ای از زمان‌های بسیار دور رواج داشته و تاریخچه‌ای طولانی و پرفراز و نشیب دارد. اولین حمل‌ونقل‌های جاده‌ای با کمک چهارپایان و با گاری و ارابه انجام می‌شد. به مرور زمان با ساخته شدن وسایل نقلیه پیشرفته، حمل و نقل جاده ای هم توسعه پیدا کرده و جاده و امکانات مرتبط با آن هم رونق یافته است. این روزها حمل و نقل در جاده‌ها با ماشین شخصی، اتوبوس و مینی‌بوس، کامیون و وانت و حتی دوچرخه انجام می‌شود.

معمولا حمل بار و محموله‌های کوچک و بزرگ بین دو مقصد که از طریق جاده‌ها انجام می‌شود با کمک شرکت‌های باربری صورت می‌گیرد. جاده‌ها هم این روزها انواع مختلفی دارند و ترافیک آن‌ها به دقت کنترل می‌شود. حمل‌و‌نقل در جاده هم نیازمند مدارک و اسنادی است که قبل از حمل باید دریافت شود.

همین الان مشاوره رایگان جهت حمل جاده ای را از ما بگیرید!
همین الان مشاوره رایگان جهت حمل جاده ای را از ما بگیرید!

اهداف و وظایف اساسی:

 • تنظيم خط‌مشي‌ها، سياست‌ها و برنامه‌هاي حمل و نقل جاده‌اي و ايجاد هماهنگي اجرائي بين زير بخش‌هاي مختلف حمل و نقل و نظارت و كنترل در امور حمل و نقل جاده‌اي و ارائه پيشنهادات لازم به منظور رعايت بهره‌وري اقتصادي و تسهيل در ارتباطات به هنگام تصويب پروژه‌هاي راهسازي كشور
 • احداث ، بهره‌برداري، توسعه و نگهداري پايانه‌هاي عمومي وسائل نقليه باربري و ساير تاسيسات مورد نياز همچون تيرپاركها و تاسيسات رفاهي و جانبي بين‌راهي، مراكز توزيع و كنترل هدايت ترابري
 • نظارت بر عملكرد شركتهاي مسافربري مستقر در پايانه‌هاي مسافري بمنظور حصول اطمينان از حسن اجراي ضوابط و مقررات جابجايي مسافر.
 • تهيه و تنظيم لوايح، تصويب‌نامه‌ها، آئين‌نامه‌ها و دستورالعملهاي لازم در خصوص امور ترابري داخلي و بين‌المللي و ارائه آنها به شوراي عالي هماهنگي ترابري كشور و يا ساير مراجع جهت تاييد و تصويب و پيگيري مراحل تصويب .
 • صدور مجوز فعاليت شركت‌هاي حمل و نقل جاده‌اي و ساير پروانه‌ها و مجوزهاي لازم در فعالیتهای حمل و نقل داخلی و بين‌المللي
 • فراهم ساختن مقدمات لازم به منظور تسهيل در امور ترانزيت کالا و صادرات .
 • فراهم ساختن امكانات لازم به منظور تسهيل در امور ارتقاء سطح ايمني، خدمات و كاهش ضايعات زيست محيطي در حمل و نقل جاده‌اي كشور .
 • بررسي و تعيين نوع ، تعداد و مشخصات ناوگان موجود و مورد نياز حمل و نقل جاده‌اي و همكاري در تامين و توزيع آن .
 • تمركز آمار و اطلاعات پايه‌اي حمل و نقل جاده‌اي با همكاري سازمانها و موسسات ذي‌ربط و تشكيل بانك اطلاعاتي .
 • صدور مجوز احداث تاسيسات و مجتمع‌هاي خدماتي و رفاهي بين راهي توسط بخش‌هاي دولتي، تعاوني و خصوصي .
 • صدور مجوز بهره‌برداري‌هاي ويژه از شبكه راههاي كشور از قبيل پروانه تردد وسائل نقليه خارجي و مجوزهاي ويژه عبور بارهاي ترافيكي در چارچوب ضوابط و مقررات مربوط.
 • برنامه‌ريزي آموزش عمومي و تخصصي جهت كاركنان سازمان و فراهم ساختن زمينه‌هاي لازم به منظور ايجاد گسترش تخصصهاي مورد نياز ناوگان ترابري جاده‌اي كشور از طريق مراكز آموزشي داخلي و خارجي .
 • انجام امور بازرگاني در بخش حمل و نقل جاده‌اي و در راستاي اهداف و وظايف اساسي در چارچوب قوانين و مقررات مربوطه.
 • صدور مجوز و موافقت اصولي احداث و بهره‌برداري از مراكز مكانيزه فني وسايل نقليه سبك و سنگين عمومي برون شهري مسافري و باري.
 • انجام مطالعات كاربردي و اجراي پروژه‌هاي پژوهشي مورد نياز سازمان.